Udomljavanje starijih pasa

Jedna od najtužnijih stvari je vidjeti starijeg psa ostavljenog u skloništu od svoje nemarne ljudske obitelji. Uobičajene isprike koji ljudi koriste jesu da nemaju dovoljno vremena ili da se sele. U ovom slobodnom svijetu u kojem živimo, neki ljudi naprosto izabace svog obiteljskog psa u sklonište, te otiđu sa novim štencem. Zamislite strah, tugu i zbrku koju stariji pas iz skloništa osjeća. Još gore, njihovo vrijeme u kavezima prolazi u gledanju ljudi kako prolaze pored njihovih kaveza, jedva ih primjećujući, trčeći prema slatkim štencima.

Zašto bi itko razmišljao o tome da svoj dom dijeli sa starijim psom, kada ima dostupno toliko mlađih?

Udomljavanjem starijeg psa možete saopćiti svoj stav o suosjećanju i vrijednosti svakog života bez obzira na godine, isto tako iskazati protest protiv diskriminacije i nehumanog uzgajanja pasa, bilo za profit ili ne. I naravno, isto kao što štene ima cijeli život pred sobom, i stariji pas ima ostatak svog života ispred sebe. Vi možete pružiti tom starijem psu najbolje godine njegovog života, a u isto vrijeme, unijeti prekrasni dopunu u svoju obitelj i život.

 1. Što vidiš, to dobiješ!

Stariji psi su otvorene knjige – od samog početka, znati ćete bitne stvari kao što su njihova konačna veličina, osobnost, kao i sve potrebne informacije za pripremu za dovođenje novog ljubimca u život. Sve te informacije olakšavaju odabir pravog psa i čine trenutačnu povezanost punu ljubavi koja traje doživotno. Ako niste ljudi koji vole iznenađenja, stariji pas je za vas!

2. Laki su za dresiranje

Mislite da ne možete naučiti starijeg psa nove trikove? Pogreška! Stariji psi su odlični za fokusiranje na vas – i odmah su na zadatku pri naredbi – jer su mirniji od živahnih štenaca. Ujedno, sve te godine iskustva u čitanju ljudi može im pomoći da brzo shvate kako da naprave baš ono što tražite od njih

 3. Odrasli psi su puni ljubavi!

Ovi vam psi daju neopisivo puno – oni koji su već udomili psa u njegovim zlatnim godinama rekli su nam kako su odani i zahvalni  ti psi. Nastaje trenutačna veza koja ne može biti slomljena.

4. Oni nisu posao 24 sata 7 dana u tjednu!

Odrasli psi ne zahtjevaju konstantni nadzor kao što to zahtjevaju štenci, što vam ostavlja više slobode za obavljanje drugih stvari. Ako imate malu djecu, ili jednostavno cijenite vaše “vrijeme samo za sebe”, ovo je definitivno bonus.

5. Brzo se smjeste i snađu!

Stariji psi već su bili “okolo po kvartu” i naučili što je potrebno da se slažu sa drugima i da postanu dio ekipe. Veoma će brzo postati dio vaše obitelji!

6. Manje nereda!

Vaši podovi, cipele, papuče, namještaj biti će vam zahvalni na udomljavanju odraslog psa. Stariji psi su mnogi već naučeni na boravak u kući – a ukoliko nisu imaju fizičke i mentalne sposobnosti da veoma brzo sve pohvataju (za razliku od štenaca). Njihove godine kada su im tek rasli zubići su daleko iza njih stoga je puno manja vjerojatnost da budu destruktivni žvakaći 🙂

7. Neće zagristi više nego možete prožvakati!

Ima ljudi koji žele imati svog psećeg prijatelja, ali se suzdržavaju jer se brinu što će se dogoditi narednih godina u njihovim životima. Mudri su što tako razmišljaju – štene ili mladi pas može biti odgovornost na slijedećih 8-20 godina, što nije pogodno za dosta starije ljude ili one sa određenim dugoročnim planovima za budućnost. Pružanjem toplog doma psu u najboljim godinama nije manje ozbiljna obveza, ali može biti kraća.

8. Oni uživaju u mirnijem životu!

Kućni inventaru, upoznaj sebe! Molimo vas uzmite u obzir psećeg umirovljenika rađe nego psa u punoj fizičkoj spremi koji traži puno trčanja i igre. Nije da stariji psi ne traže vježbanje i šetnju –traže – ali neće htjeti niti morati otrčati maraton svaki dan 🙂

9. Dobar san po noći!

Stariji psi puste vas da se lijepo naspavate jer su navikli na ljudski raspored i uglavnom ne trebaju noćno hranjenje, izvođenje vani ili maženje.

10. Vrijeme za vas –

Stariji psi dozvoljavaju vam da imate nešto vremena samo za sebe, jer nemaju zahtjeve za vašim vremenom kao što to imaju štenci i mlađi psi.

11. Društvo.

Odrasli psi čiji su životi bili poremećeni u njihovim kasnijim godinama imaju toliko ljubavi za dati i ništa ne vole više na svijetu nego je davati! Veoma se oslanjaju na svoje vlasnike za društvo i veoma se brzo vezuju. Želja da uzvrate društvo koje im je pruženo je u njima veoma jaka.

12. Stariji za starije.

Atraktivni concept često korišten od strane mnogih organizacija za zaštitu životinja/brigu o ljudima – stariji pas može uspješno biti spojen sa starijim građaninom. Potrebe životnog stila starije osobe često se susreću sa potrebama odraslih i starijih pasa. U ovoj situaciji obje strane pobjeđuju, rezultirajući u kvalitetnom druženju u mirovini za oboje 🙂

13. Tko kaže da starijeg psa ne možeš naučiti nove trikove?

Naravno da možeš. Iako možda starijim psima treba malo duže da se naviknu na nove situacije, oni mogu, žele i budu! Njihov jedini zahtjev je da im date priliku. Uglavnom su stariji psi smireniji i lakše se fokusiraju na ono što ih pokušavate naučiti.

 14. Spasi život, budi heroj!

U skloništima, stariji psi su zadnji koji se udome i prvi koji se eutanaziraju (u hrvatskim šinerajima). Spašavanje života jedne životinje nudi neusporedivo emocionalno zadovoljstvo koje dobijete, a nagradu ćete osjećati svaki dan koji provodite zajedno!
.

15. Slatki su!

Moramo li reći više?

Molimo razmislite o udomljavanju odraslog psa, nećete požaliti! Vaša odluka da udomite odraslog psa biti će nagrađena bezuvjetnom ljubavi i odanošću!

(NAPOMENA: Tekst preveden sa engleskog jezika od nepoznatog autora)

2 Responses

  1. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

  2. What’s up, after reading this remarkable article i
    am too happy to share my knowledge here with friends.

Leave a comment